КОЛЕКТИВНА АМНЕЗІЯ: МЕХАНІЗМИ МАРГІНАЛІЗАЦЇ ПАМ’ЯТІ ПРО «ЧУЖИХ» В УКРАЇНІ
Ключові слова:
колективна пам’ять, Голокост, українці, євреїАнотація
На прикладі Голокосту в статті проаналізовані причини маргіналізації
пам’яті про «чужих» у сучасній Україні. Задля цього автор аналізує
неофіційну пам’ять, котру фіксує, враховуючи особливості пригадування безпосередніх сучасників геноциду євреїв та їхніх нащадків, і офіційну колективну пам’ять України. На думку автора, на зміст останньої вплинули як об’єктивні, так і суб’єктивні фактори, зокрема – неоднозначність українсько-єврейських взаємин часів Другої світової війни.
Посилання
Арендт Х. Банальність зла. Суд над Айхманом в Єрусалимі / Ханна Арендт ; пер. з англ. А. Котенко. – К. : ДУХ І ЛІТЕРА, 2013. – 367 с.
Брио В. Между Россией и Европой. Чеслав Милош о Польше,
России, Европе [Електронний ресурс] / Валентина Брио. – Режим доступу : http://institut-est-ouest.ens-lyon.fr/spip.php?article117&lang=fr
Гетто у Дубровиці за матеріалами архівно-кримінальної справи
Хаїма Сигала (Публікація Івана Капася) // Голокост і сучасність. Студії в Україні і світі. – 2012. – № 1 (11). – С. 78–103.
Гриневич В. Український вимір війни та пам‟яті про неї /
Владислав Гриневич // Сучасні дискусії про Другу світову війну : Збірник наукових статей та виступів українських і зарубіжних істориків. – Львів : ЗУКЦ, 2012. – С. 50–64.
Грицак Я. Голокост попросту. Рецензія на книжку: Omer Bartov,
Erased. Vanishing Traces of Jewish Galicia in Present-day Ukraine. Princeton and Oxford: Princeton University Press, 2007 [Електронний ресурс] / Ярослав Грицак // Ї. – 2009. – № 58. – Режим доступу : http://www.ji.lviv.ua/n58texts/hrycak.htm
Грицак Я. Незрозумілий Голокост / Ярослав Грицак // Сучасні
дискусії про Другу світову війну : Збірник наукових статей та виступів українських і зарубіжних істориків. – Львів : ЗУКЦ, 2012. – С. 82–89.
Киридон А. Історик у просторі пам‟яті / Алла Киридон //
Національна та історична пам‟ять: словник ключових термінів / кер. авт. кол. А. М. Киридон. – К. : ДП «НВЦ «Пріоритети», 2013. – С. 169–174.
Нора П. Теперішнє, нація, пам‟ять / П‟єр Нора ; пер. із фр. А. Рєпи. – К. : ТОВ «Видавництво «КЛІО», 2014. – 272 с.
ОУН/УПА в украинской государственной политике памяти и ее
международный контекст [Электронный ресурс] // Likбез. Исторический фронт. – Режим доступа : http://likbez.org.ua/istoricheskaya-spravka-ukraina-i-nasledie-vtoroymirovoy-voynyi.html
Симоненко І. М. Меморіальний простір України: кризовий стан та
шляхи оздоровлення / Симоненко Ігор Михайлович // Стратегічні пріоритети. – 2009. – № 4 (13). – С. 53–63.
Стяжкіна О. Про окупацію / Олена Стяжкіна // Український
Тиждень. – 2014. – № 46. – С. 12–14.
Федорів Х. І. Колективна пам‟ять: еволюція уявлень, суть,
структура / Х. І. Федорів // Панорама політологічних студій: науковий вісник Рівненського державного гуманітарного університету. – 2014. – Вип. 12. – С. 241–247.
Царинник М. Золочів мовчить [Електронний ресурс] / Марко
Царинник. – Режим доступу : http://www.holocaust.kiev.ua/news/upload_file/file/Carinnik_Zolochiv_movchit.pdf
Шмерук Хоне. Їдиш література і колективна пам‟ять: історія
погромів Хмельницького / Хоне Шмерук // Полін. Дослідження історії та культури євреїв Східної Європи / за ред. Ентоні Полонськи. – К. : Дух і літера, 2011. – С. 218–229.
Stryjek T. Ukraina przed końcem Historii. Szkice o polityce państw
wobec pomięci / Tomasz Stryjek. – Warszawa : Wydawnictwo Naukowe SCHOLAR, 2014. – 412 s.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Максим Гон
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).