ЗОБРАЖЕННЯ АДМІНІСТРАТИВНО-ТЕРИТОРІАЛЬНИХ МЕЖ УКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЕЛЬ ПОЛЬСЬКИМ ІСТОРИКОМ О. ЯБЛОНОВСЬКИМ
Ключові слова:
Річ Посполита, українські воєводства, Волинь, Поділля, Чернігівщина, Київщина, картографічні дослідженняАнотація
Метою статті було проаналізувати історико-географічні
дослідження відомого польського історика Олексадра Яблоновського про територіальний устрій українських воєводств Речі Посполитої у ХVI–XVII ст., які відображені у його праці «Atłas historyczny Rzeczypospolitey Polskiey», де у картографічному вигляді викладено погляди автора на особливості адміністративно-територіального устрою польських та українських земель.
Застосовано методи історіографічного аналізу та синтезу і порівняльний метод. Також у статті проаналізовано погляди історика на кордони українських земель на основі інших його досліджень як-то у статті «Zadnieprze», що була опублікована у 14 томі видання «Słownik geograficzny Królestwa Polskiego і snnych krajόw słowiańskich». З позицій сучасної вітчизняної історіографії у статті визначено недоліки та значення таких праць О. Яблоновського, як «Atlas historyczny Rzeczypospolitey Polskiey»,
«Zadnieprze» та інших для розвитку сучасної історичної науки в Україні.
Посилання
Jablonowski A. Atlas historyczny Rzeczypospolitey Polskiey, wydany z
zasiękiem Akademii Umiejętnosci wKrakowie. Epoka przęlomy z wieku XVI-go na XVII-sty. Dzial II. Ziemie Ruskie.– Warszawa, Wiedeń. 1889–1904.
Jabłonowski A. Zadnieprze / / A. Jabłonowski // Słownik geografi czny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich. – Warszawa, 1895. – T. XIV. – S. 221–247.
Jabłonowski A. Źródła dziejowe.– Warszawa, 1889.– T. XIX. Polska
XVI wieku pod względem geograficzno-statystycznym: T. VIII. Ziemie ruskie. Wołyń i Podole. – 247 s.
Документи Брацлавського воєводства 1566 – 1606 років / уп.
Крикун М. Г., Піддубняк О. – Львів: Простір М, 2008. – 1218 с.
Зваричук Е., Маланчук С. Динаміка розвитку міських поселень у
Подільському воєводстві (30-ті роки ХV – перша половина ХVІІ ст.) / Е. Зваричук, С. Маланчук// Наукові виклади. – 2012. – №1. – С. 24–28.
Історія картографування на території України. – К.:Наукова думка, 2000.– 47 с.
Киян О. Олександр Яблуновський як дослідник історії України /
О. Киян// Український історичний журнал. – 1994. – №4. – С. 61 –74.
Конопська Б. Еволюція концепції польських наукових історичних
атласів у ХІХ – ХХ ст. / Б. Конопська// Історико-географічні дослідження в Україні. Збірка наукових праць / Відп. ред. Г.В. Боряк. Упорядник С.Б. Хведченя. – К.: НАН України, Ін-т історії України, 2012. – Число 12. – С. 124–142.
Крикун М. Брацлавське воєводство у ХVІ – ХVІІІ століттях: статті
та матеріали / М. Крикун. – Л.: Видавництво Українського католицького університету, 2008. – 412 с.
Крикун М. Воєводства Правобережної України у ХVІ – ХVІІІ ст.:
статті та матеріали / М. Крикун. – Л.: Поліграфічний центр Видавництва Львівської Політехніки, 2012. – 702 с.
Кулаковський П. Історія Чернігово–Сіверщини в складі Речі
Посполитої у висвітленні вітчизняної та зарубіжної історіографії/ П.Кулаковський// Гілея: науковий вісник: Збірник наукових праць. – 2012. – Випуск 62, №7. – С. 186–198.
Люта Т. Джерела до історії київського землеволодіння та
рукописна карта Київщини 40-х років ХVІІ ст. / Т. Люта// Наукові записки НаУКМА. – К.: КМ «Academia», 1998. – Т. 3, Історія. – С. 87 – 93.
Рибачок О. Джерела вивчення історичної демографії Волині другої половини ХVI – першої половини ХVIІ століття / О. Рибачок// Наукові праці історичного факультету Запорізького національного університету. – 2009. – Вип. XXVII. – С. 310–318.
Ярмошик І. Дослідження історії населених пунктів Волині
польською інтелігенцією у другій половині ХІХ ст. / І. Ярмошик// Гуржіївські історичні читання. – 2012. – Вип. 5. – С. 69–72.
Ярмошик І. Польська історіографія 1800 – 1939 рр. суспільно-
політичного і культурно-духовного розвитку Волині / І. Ярмошик. – Житомир: Волинь, 2010. – С. 116, 183-184,220-221, 250, 499.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2016 Ніна Весельська
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).