Є. ҐЕДРОЙЦЬ ТА «УКРАЇНСЬКЕ ПИТАННЯ» В ПЕРІОД «ХОЛОДНОЇ ВІЙНИ»
DOI:
https://doi.org/10.35433/history.11182Ключові слова:
Є.Ґедройць, паризька «Культура», «холодна війна», польсько-українські відносини, еміграція, Центрально-Східна ЄвропаАнотація
В статті розглядаються основні складові діяльності Є. Гедройця в якості редактора часопису «Культура». На його сторінках розгорілись гострі літературні, історичні та політичні дебати в період «холодної війни», а представники опозиційних сил країн Варшавського блоку мали можливість публікувати свої напрацювання.
Особлива заслуга Гедройця пов'язується із новою постановкою українського питання та формування кола прихильників своїх ідей. Саме завдяки його концепції, набули особливої підтримки ідеї державності України та польсько-українського примирення. Є. Гедройць разом з однодумцями розробив концепції трансформації Центрально-Східної Європи задля подолання тоталітаризму, встановлення миру та демократичного ладу. Декларовані ним ідеї засуджувались в соціалістичній Польщі, але поступово знаходили все більше підтримки в її опозиційних колах.
Свідченням масштабності та ефективності діяльності Є. Гедройця стало підписання представниками польської, російської, чеської та угорської еміграції «Декларації в українській справі» 1977 р. Ця декларація пізніше стала підґрунтям створення національних держав у ЦСЄ.
Посилання
Бердиховська Б. Єжи Ґедройць та українська еміґрація. Листування 1950-1982 років. – К. : Критика, 2008. – 752 с.
Геник М. Роль “Декларації в українській справі” 1977 року в досягненні польсько-українського примирення / Микола Геник // Україна - Польща: історична спадщина і суспільна свідомість : зб. наук. праць. – Львів : Ін-т українознавства ім. І. Крип’якевича НАН України, 2010–2011. – Вип. 3–4. – С. 212–221.
Морозова О. С. Ідея незалежності в діяльності Є.Гедройця. Електронний ресурс. Режим доступу: http://history.chdu.edu.ua/article/view/86210/81803.
Охріменко О. С. Історичні погляди Єжи Гедройця. Електронний ресурс. Режим доступу: http://www.enpuir.npu.edu.ua/bitstream/123456789/11520/1/Okhrimenko.pdf.
Поліковська Ю. Україна на шпальтах паризької «Культури» в 1950-х роках. Наукові виклади - №2. 2014. – С. 43-47.
Сенич М. Погляди Єжи Гедройця на польсько-українське примирення. Проблеми слов'янознавства. - №59. – 2010. – С.236-242.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Іван Олександрович Бордюг
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).