МУЛЬТИКУЛЬТУРНА ОСВІТА ЯК ЗАСІБ РОЗ’ВЯЗАННЯ МІЖКУЛЬТУРНИХ ПРОТИРІЧ: PRO ET CONTRA
DOI:
https://doi.org/10.35433/history.111827Ключові слова:
мультикультуралізм, педагогічні освітянські моделі, історична пам'ять, міжкультурний діалог, мультикультурна освітаАнотація
У статті досліджується сутність та зміст поширених в світовій практиці мультикультурних педагогічних парадигм. З соціально-філософських позицій проводиться аналіз перспектив упровадження у вітчизняний освітянський простір мультикультурних педагогічних моделей як інструмента толерантизації міжкультурних відносин між Україною та Польщею. Зважаючи на специфіку українського соціуму, в систему вітчизняної освіти пропонується залучати елементи мультикультурних педагогічних моделей Дж. Бенкса та С. Ньєто.
Розглядається проблема виникнення міжкультурних протиріч в контексті існування історичної пам’яті окремих індивідів та нації як джерела конфліктів. Пропонуються шляхи розв’язання цієї проблеми.
Визначаються пріоритетні напрями втілення в життя мультикультурних програм в організацію навчально-виховного процесу на рівні навчальних закладів, культурно-просвітницьких центрів, сім’ї, церкви, громадських обєднань, засобів масової інформації.
Посилання
Возняк Т. Про сьогоднішній стан українсько-польського діалогу щодо питань історичної політики Електронний ресурс] / Тарас Возняк // Zaxid.net: (10.07.2018) – Режим доступу : https://zaxid.net/pro_sogodnishniy_stan_ukrayinsko_polskogo_dialogu_ shhodo_pitan_istorichnoyi_ politiki_n1461151
Касьянов Г.В. Історична пам'ять та історична політика: до питання про термінологію й генеалогію понять / Г.В. Касьянов // Український історичний журнал. – 2016. – № 2. – С. 118 -- 137.
Уолцер М. О терпимости / М. Уолцер; пер. с англ. И. Мюрнберг]. – М. : Идея-Пресс, 2000. – 160 с.
Якса Н. В. Професійна підготовка майбутніх учителів: теорія і методика міжкультурної взаємодії в умовах Кримського регіону : монографія / Н. В. Якса. – Житомир: Вид-во ЖДУ імені І. Франка, 2008. – 552 с.
Bourget J. Development of Polycentric Consciousness: A Model for Multicultural Education / J. Bourget. – N.-Y. : New York University Press, 1998. –259 p.
Kymlicka W. Politics in vernacular: Nationalism, Multiculturalism and : Citizenship / W. Kymlicka. – Oxford : Oxford University Press, 2001. – 400 p.
Nieto S. Affirming Diversity: The Sociopolitical Context of Multicultural Education / S Nieto. – N.Y. : Longman, 1992. – 496 p.
Habermas J. Justification and Application. Remarks on Discourse Ethics/ J. Habermas. – Cambridge (MA): MIT Press, 1993. – 278 p.
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Авторське право (c) 2018 Костянтин Анатолійович Яценко
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).