БОРОТЬБА РАДЯНСЬКОЇ ВЛАДИ З ВОЛИНСЬКОЮ ПОВСТАНСЬКОЮ АРМІЄЮ
DOI:
https://doi.org/10.35433/history.112038Ключові слова:
повстанський рух, Волинська губернія, радянська влада, Волинська повстанська армія, агентура, підпілляАнотація
Метою статті є аналіз становлення підпільних осередків антибільшовицького повстанського руху на Волині після Другого Зимового походу армії УНР. Охарактеризовано заходи Радянської влади, спрямовані на виявлення, агентурну розробку і знищення підпільної організації повстанського характеру під назвою Волинська повстанська армія (ВПА), що діяла на території Волинської губернії впродовж 1922 р.
Методологія. Під час підготовки статті використані базові принципи історичного пізнання: історизму, науковості, об’єктивності. Конкретні пошукові завдання дослідження вирішувались засобами проблемно-хронологічного (оптимальне залучення тематичної літературно-джерельної бази); історико-порівняльного (аналіз різних джерел та формування відповідних положень й висновків дослідження); критичного аналізу (критичне ставлення до різних джерел) методів.
Наукова новизна полягає у комплексному дослідженні етапів виявлення та ліквідації радянськими правоохоронними органами Волинської повстанської армії на основі неопублікованих джерел та наявної історіографічної бази. Введено до наукового обігу і проаналізовано новий джерельний матеріал, зокрема архівні документи, важливі для розкриття проблеми.
Висновки. Невдале завершення Другого зимового походу армії УНР прискорило спад антибільшовицького повстанського руху, який продовжувався в умовах репресивної політики радянської влади. Навіть в таких складних для місцевих повстанців умовах, на території Волині почали діяти кілька підпільних осередків, які в подальшому об’єдналися в цілу повстанську організацію під назвою Волинська повстанська армія. Активізація повстанців та брак досвіду конспірації з їхнього боку, дозволили радянським органам виявити, що на Волині почали діяти не просто рядові партизанські загони, а ціла підпільна організація зі своєю структурою та завданнями. Щоб максимально ефективно ліквідувати всі осередки і структури ВПА більшовики вирішили інфільтрувати до повстанців своїх агентів, під виглядом учасників антирадянського підпілля. Це їм вдалося успішно реалізувати, і робота з виявлення всіх учасників підпілля продовжилась. Успіхи повстанців з розширення своєї мережі та їх підготовка до повстання примусили представників радянських органів швидко скласти план з ліквідації ВПА. Безпосередня ліквідація організації була доволі успішною для більшовиків, адже більшість учасників ВПА було арештовано або знищено, хоча командному складу підпілля вдалося відступити та потрапити за кордон.
Посилання
V. P. A. (z pokazanʹ na poperednikh slidstvakh kerivnykiv zakhoplenoyi petlyurivsʹkoyi orhanizatsiyi). (1922). Volynsʹkyy proletariy (Zhytomyr), 10 hrudnya. S. 1-2. [in Ukrainian].
Derzhavnyi arkhiv Zhytomyrskoi oblasti, f. P-1, op. 1, spr. 173, 24 ark.
Derzhavnyi arkhiv Zhytomyrskoi oblasti, f. P-2, op. 1, spr. 152, 207 ark.
Derzhavnyi arkhiv Zhytomyrskoi oblasti, f. R-28, op. 6, spr. 2, 610 ark.
Derzhavnyi arkhiv Zhytomyrskoi oblasti, f. R-28, op. 6, spr. 7, 87 ark.
Derzhavnyi arkhiv Zhytomyrskoi oblasti, f. R-28, op. 6, spr. 9, 46 ark.
Derzhavnyi arkhiv Zhytomyrskoi oblasti, f. R-1487, op. 7, spr. 186, 73 ark.
Derzhavnyi arkhiv Zhytomyrskoi oblasti, f. R-1657, op. 5, spr. 6, 118 ark.
Derzhavnyi arkhiv Zhytomyrskoi oblasti, f. R-1657, op. 5, spr. 21, 67 ark.
Derzhavnyi arkhiv Zhytomyrskoi oblasti, f. R-5013, op. 2, spr. 23248, 53 ark.
Petlyurivsʹka avantyura na Volyni. (1922). Volynsʹkyy proletariy (Zhytomyr), 14 lystopada. S. 1. [in Ukrainian].
Halʹchevsʹkyy, YA. (2011). Proty Chervonykh okupantiv. Kamʺyanetsʹ-Podilʹsʹkyy: PP «Medobory-2006». 360 s. [in Ukrainian].
Didkivsʹkyy, A. (1956). Korotkyy ohlyad orhanizatsiyi «Volynsʹkoyi povstansʹkoyi armiyi» v 1921-22 r. // Litopys Volyni. Nʹyu-York-Buenos-Ayres-Vinipeh, CH. 3. S. 53-60. [in Ukrainian].
Zborovsʹkyy, A. (2016). Neskorena Volynʹ // Natsiya i derzhava (Kyyiv). travenʹ № 5. S. 10. [in Ukrainian].
Poltava, L. (1967). Ukrayinsʹki povstansʹki zahony v 1919-1920 rokakh // Visti kombatanta (Toronto - New York). CH. 5-6. S. 26-33. [in Ukrainian].
Reabilitovani istoriyeyu: u dvadtsyaty semy tomakh. Zhytomyrsʹka oblastʹ. (2006). Kn. 1. Zhytomyr, 724 s. [in Ukrainian].
Stehniy, P. (2000). Selyansʹki povstannya v pravoberezhniy chastyni USRR u 1921-1923 rr. (na materialakh petlyurivsʹkoho rukhu): dys… na zdobuttya nauk. stupenya kand. ist. nauk.: 07.00.01 /. Kremenchutsʹkyy derzh. politekhnichnyy in.-t. Kremenchuk, 230 s. [in Ukrainian].
Tynchenko, YA. (2017). Lytsari Zymovykh pokhodiv. 1919-1922 rr. Kyyiv: Tempora, 760 s. [in Ukrainian].
##submission.downloads##
Опубліковано
Номер
Розділ
Ліцензія
Ця робота ліцензується відповідно до Creative Commons Attribution 4.0 International License.
Автори, які публікуються у цьому журналі, погоджуються з наступними умовами:
Автори залишають за собою право на авторство своєї роботи та передають журналу право першої публікації цієї роботи на умовах ліцензії Creative Commons Attribution License, котра дозволяє іншим особам вільно розповсюджувати опубліковану роботу з обов'язковим посиланням на авторів оригінальної роботи та першу публікацію роботи у цьому журналі.
Автори мають право укладати самостійні додаткові угоди щодо неексклюзивного розповсюдження роботи у тому вигляді, в якому вона була опублікована цим журналом (наприклад, розміщувати роботу в електронному сховищі установи або публікувати у складі монографії), за умови збереження посилання на першу публікацію роботи у цьому журналі.
Політика журналу дозволяє і заохочує розміщення авторами в мережі Інтернет (наприклад, у сховищах установ або на особистих веб-сайтах) рукопису роботи, як до подання цього рукопису до редакції, так і під час його редакційного опрацювання, оскільки це сприяє виникненню продуктивної наукової дискусії та позитивно позначається на оперативності та динаміці цитування опублікованої роботи (див. The Effect of Open Access).